Historia

    TYSKIE/ HISTORIA

x

 

HISTORIA

KIEDY POWSTAŁ BROWAR W TYCHACH?

Browar w Tychach powstał w… I tu zaczynają się „historyczne schody”. Nawet najwięksi badacze dziejów Tyskiego, nie są w stanie tego jednoznacznie określić, ponieważ najważniejsze daty, związane z początkami browaru, są dwie – to 1613 i 1629 rok.

Z 1613 roku pochodzi najstarsza zachowana pisemna wzmianka świadcząca o istnieniu browaru w Tychach – to fragment urbarza państwa pszczyńskiego zawierający rozliczenie piwa pobranego i sprzedanego z browaru w Tychach. Piwo się lało, piwosze się cieszyli, czyli browar istniał już w najlepsze. Niemniej jednak tu pojawia się druga data. To rok 1629. Wtedy pojawia się pierwszy zachowany do czasów współczesnych opis browaru w Tychach zamieszczony w urbarzu państwa pszczyńskiego z 1629 r.
Choć wciąż trwają poszukiwania zaginionego przywileju piwnego na podstawie którego zaczęto warzyć piwo w Tychach, to właśnie datę 1629 – jako niezbity dowód – zwykło się uważać za oficjalną. Browar ma więc już umowne 4 wieki!

Także, Piwoszu, wybieraj jak uważasz, choć tak naprawdę najważniejsze nie jest to, kiedy browar powstał, ale to, że kontynuuje swoją nieprzerwaną i świetną historię.

 
poprzednie następne

x

x